Artykuł sponsorowany

Jak przebiega dwuetapowe wstawianie implantu?

Jak przebiega dwuetapowe wstawianie implantu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zabieg wszczepienia implantu zębowego, aby odzyskać utracony uśmiech i pewność siebie. Dwuetapowe wstawianie implantu to jedna z najczęściej stosowanych metod, która oferuje trwałe i estetyczne rezultaty. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu procesowi krok po kroku, odpowiadając na kluczowe pytania dotyczące tej metody.

Jak wygląda konsultacja przed zabiegiem wszczepienia implantu zębowego?

Przed rozpoczęciem procesu dwuetapowego wszczepienia implantu, pacjent musi przejść konsultację stomatologiczną. Podczas tej wizyty lekarz dokładnie ocenia stan jamy ustnej oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Wykorzystując rentgen lub tomografię komputerową, stomatolog jest w stanie dokładnie ocenić ilość kości w miejscu planowanego wszczepienia implantu oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Na podstawie zebranych informacji lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia oraz rodzaj implantu.

Pierwszy etap dwuetapowego wszczepienia implantu polega na wszczepieniu tytanowej śruby, która pełni rolę korzenia zęba. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta. W przypadku implantów zębów w Jaworznie, jak i w innych miastach Polski, pierwszy etap może być wykonywany zarówno przez stomatologa ogólnego, jak i specjalistę w dziedzinie implantologii. Po wszczepieniu implantu następuje okres gojenia się tkanek oraz oseointegracji, czyli łączenia się implantu z kością. Proces ten trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Jakie są możliwe powikłania po pierwszym etapie wszczepienia implantu?

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Należy jednak podkreślić, że są one stosunkowo rzadkie i dotyczą głównie infekcji miejsca wszczepienia, krwawienia czy obrzęku tkanek. W celu minimalizacji ryzyka powikłań, lekarz zaleca odpowiednią higienę jamy ustnej oraz stosowanie przepisanych leków przeciwbólowych i antybiotyków.

Drugi etap dwuetapowego wszczepienia implantu następuje po zakończeniu procesu oseointegracji. Wówczas lekarz odsłania implant, który złączył się już z kością, i montuje na nim specjalną część protetyczną zwana abutmentem. Abutment stanowi łącznik między implantem a koroną protetyczną. Po założeniu abutmentu stomatolog wykonuje wycisk, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje indywidualnie dopasowaną koronę.

Jak długo trwa proces gojenia po drugim etapie wszczepienia implantu?

Po drugim etapie wszczepienia implantu pacjent musi odczekać około 2 do 4 tygodni, aby tkaniny wokół abutmentu się zagoiły. W tym czasie należy unikać obciążania miejsca wszczepienia oraz dbać o higienę jamy ustnej. Po zakończeniu tego okresu lekarz przystępuje do cementowania lub śrubowania korony protetycznej na abutment.

Dbanie o implanty zębowe nie różni się znacznie od pielęgnacji naturalnych zębów. Należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używać nici dentystycznej oraz regularnie odwiedzać stomatologa w celu kontroli i profesjonalnego czyszczenia. Przy właściwej higienie i regularnych wizytach kontrolnych, implanty zębowe mogą służyć pacjentowi przez wiele lat, zapewniając piękny i zdrowy uśmiech.